قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

استفاده از نمای هوشمند جهت خنک نگه داشتن داخل ساختمان

محققان آلمانی یک ابداع جدید برای خنک نگه داشتن داخل ساختمان ارائه کردند ، این محققان برای خنک نگه داشتن داخل ساختمان نمایی هوشمند طراحی کرده اند که از ورود نور خورشید به داخل ساختمان جلوگیری کرده و در نهایت از گرم شدن بیش از حد ساختمان جلوگیری می نماید.

اغلب ساختمان های اداری امروزی از نمایی شیشه ای ساخته شده اند که براحتی نور خورشید را از خود عبور می دهند و این عبور نور باعث گرم شدن ساختمان ها می شود ، شاید در نگاه اول این نوع نما زیبایی خاصی به ساختمان شما بدهد اما نکته کلیدی اینجاست که اینگونه نما ها باعث افزایش مصرف انرژی جهت خنک کردن و تهویه ساختمان می شود.

مهندسان Institut für Werkzeugmaschinen und Umformtechnik شهر فرانهوفر با همکاری یک مدرسه طراحی و معماری Weissensee در برلین توانسته اند یک نمای پوششی برای نما های شیشه ای طراحی نمایند ، خاصیت این نمای پوششی بگونه است که هنگام تابیدن نور شدید و حرارت زیاد این پوشش ها فعالیت خود را آغاز می کنند و شروع به ممانعت از عبور نور خورشید و در نهایت گرم شدن ساختمان می کنند.

این نما از آلیاژ تیتانیوم و نیکل ساخته شده است ساختار آن بحالت اجزای یک گل دورانی می باشد که هر گل دارای یک دیسک از آلیاژ مذکور می باشد. این آلیاژ جالب زمانی که دمای نور تابیده شده بالا می رود نرم شده و بحالت خمیری در می آید و زمانی که دما بصورت معمول در آمد بحالت اولیه خود بازمیگردد.

این عملکرد به کمک یک سیم متصل به گل های موجود در روی نما انجام می گیرد وقتی هوا گرم است ، این سیم ها شل شده و باعث باز شدن دیسک های نما شده و از عبور نور خورشید جلوگیری می کند. و جالب اینجاست که با غروب خورشید دیسک های نمای ساختمان به حالت اولیه بازمیگردد.

براساس اطلاعات منتشر شده از طرف تیم تحقیقاتی از این ابداع جدید می توان در سطح شیشه یا در میان شیشه ها استفاده کرد. گویا این محققان به دنبال ذخیره انرژی های دریافت شده در طول روز از خورشید هستند تا همین گرمای ذخیره شده شب هنگام به محیط بازتابانده شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *